Okuyorsunuz:
Alanya Yöresel Yemekleri

Alanya Yöresel Yemekleri

gülüklü çorba, alanya yöresel yemekleri

Alanya yöresinin muhteşem yemeklerinin tadına bakmaya hazır mısınız? Doğal güzellikleri, yüzyıllara uzanan tarihi ve çekici turistik mekanları ile Antalya’nın incisi olan Alanya, yöresel yemekleri ile de ön plana çıkıyor. Alanya yöresel yemekleri ile tanışmak için herkesi bu güzel ilçemize bekliyoruz!

Tadı Damağınızda Kalacak Alanya Yöresel Yemekleri

Sıcak Bir Başlangıç: Un Çorbası

un çorbası, alanya yöresel yemekleri

Alanya yöresel yemekleri listemize bir çorba ile başlayalım. Alanya’nın meşhur “Un Çorbası” oldukça lezzetli bir yemektir.  Domates bazlı bir çorba olan un çorbası, Alanya yöresine özgü bir lezzettir. Un, domates, ve salça ile hazırlanan bu çorba, toz kırımızı biber, kuru nane ve sarımsak ile lezzetlendiriliyor. Bu muazzam çorba isteğe bağlı olarak kemik suyu ile de yapılabilmektedir. Sıcak yaz günlerinde ağır yemekler tercih etmeyen Alanya yerlisinin favori yemeklerinden bir tanesi.

Doyurucu ve Hafif: Hülüklü (Gülüklü) Çorbası

gülüklü çorba, alanya yöresel yemekleri

Antalya’nın ünlü çorbalarından bir diğeri ile listemize devam edelim. Alanya yöresel yemekleri arasında yer alan hülüklü (gülüklü) çorba, esasen düğün çorbası olarak da bilinir. Bu çorbayı özel kılan en önemli yanı içerisinde yer alan işkembedir. Keçi veya dana işkembesinden yapılan hülüklü çorbası; nohut, domates ve pirinç ile daha da besleyici hale getirilir. Kuru nane ve limonla da lezzetli hale gelen hülüklü çorbası, tek bir tabakla size gün boyunca enerji verecek müthiş bir lezzet. Kemik suyu ile de yapılabilen bu müthiş çorbayı, Alanya seyahatinizde mutlaka tatmalısınız.

Her Yerde Farklı: Tavuklu Pilav

tavuklu pilav, alanya yöresel yemekleri

Her yörenin bir tavuklu pilav yemeği vardır, ancak Alanya yöresi yemekleri arasında yer alan tavuklu pilav tarifi, diğerlerinden çok daha farklı ve özel bir tariftir. Haşlanmış tavuğun suyuna eklenen domates, soğan ve baharatlar bu yemeği eşsiz bir hale getiriyor. Bu pilavın püf noktası Alanya mutfağının özel sırlarından bir tanesidir. Pilavı dinlendirdikten sonra üzerine kızartılmış bir yağ dökülerek son haline getirilir. Bu işlemi yapmadan önce tahta bir kaşıkla pilavı karıştırırsanız pilav tane tane olur. Bu da yine sıcak Antalya günlerinde Alanyalıların tercih ettiği hafif tariflerden bir tanesidir.

Böylesini Yemediniz: Bumbar Dolması

bumbar dolmasi, alanya yöresel yemekleri

Akdeniz Bölgesi’nin en sevilen yemeklerinden bir tanesi ile Alanya yöresel yemekleri listesine devam ediyoruz. Bumbar dolması, coğrafyamızın en sevilen lezzetlerinden biri. Bu dolmayı yapmak için öncelikle iki adet kalın bağırsağa ihtiyacınız var. Kasaptan alınan iyice temizlenmiş iki bağırsak; keçi ciğeri ve keçi kıymasının ön planda olduğu; yağ ve salça ile lezzetlendirilen bir iç ile dolduruluyor. Daha sonra ise tereyağı ve kırımızı biber ile kızartılıyor. Yemeğin püf noktası, kızartılmadan önce limon, soğan ve tuz karışımı ile temizlenmesinde yatıyor. Bu temizleme işlemi de aynı zamanda dolmaya ayrı bir tat katmakta. Alanya yöresel yemekleri arasında yer alan Bumbar Dolması’nı mutlaka denemelisiniz.

Yörenin Spesiyali: Gölevez Yemeği

gölevez yemeği, alanya yöresel yemekleri

Alanya yöresel yemekleri arasında başka yerde bulamayacağınız bir yemekle listemize devam edelim. Göleviz ya da Gölevez Yemeği olarak bilinen bu yemek, yörenin spesiyallerinden bir tanesidir. Tropik ya da sıcak iklimlerde yetişen özel bir bitki olan göleviz, halk arasında “Kıbrıs Patatesi” olarak da bilinir. Dünyada sadece 43 ülkede yetişen Göleviz’in ülkemizde en çok yetiştiği bölgelerden bir tanesi de Alanya’dır. Kanser hastalığını tedavi ettiği düşünülen, karaciğer ve şeker rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılan Göleviz, sadece potansiyel faydaları için değil aynı zamanda lezzeti için de yenmesi gereken bir yemek. Alanya yöresel yemekleri listesinin en farklı yemeği olan bu tarif, et ve nohut ile bu lezzetli bitkiyi daha da besleyici hale getiriyor ve ortaya müthiş bir lezzet çıkıyor.

İki Farklı Çeşidi ile Kabak Tatlısı

kabak tatlisi, alanya yöresel yemekleri

Alanya yöresel yemekleri arasında yer alan tatlı çeşitlerine geldi sıra. Alanya mutfağı oldukça yaratıcı yemeklerin bulunabileceği bir mutfaktır. Tatlılar konusunda da pek çok çeşidi bulmak mümkündür. Bunlardan kabak ile yapılan iki tatlıdan bahsedeceğiz şimdi. İlki bildiğimiz kabak tatlısı. Türkiye’nin pek çok farklı yöresinde tadına bakılabilecek olan bu lezzetli tatlı, Alanya yöresel yemekleri arasında da kendisine bir yer bulmuştur. Şekerde bekletilip iyice ballanan ve cevizle süslenen bu kabak tatlısı, Alanya yöresel yemekleri ile donatılmış bir sofranın üzerine iyi bir tamamlayıcı olacaktır.

Eğer daha farklı bir lezzet arıyorsanız, kabak tatlısının kırtakı isimli versiyonunu deneyebilirsiniz. İncecik kesilmiş kabaklarla yapılan bu tatlı, hem şekerle hem de pekmezle lezzetlendirilir. Kabak tatlısının Alanya yöresel yemekleri versiyonu olan kırtakı ile bir sonraki Alanya seyahatinizde mutlaka tanışmalısınız.

Yemeğin Üstüne İyi Gider: Badem Kahvesi

badem kahvesi, alanya yöresel yemekleri

Türk kahvesinin lezzetini bilmeyen yoktur. Peki, Alanya’ya özgü badem kahvesini denediniz mi? Alanya’ya yolunuz düşerse mutlaka denemelisiniz! Alanya yöresel yemekleri sonrası gününüzü daha da keyifli hale getirecek olan bu kahveyi içebilirsiniz. Ancak sonrasında uykunuz açılmazsa şaşırmayın! Çünkü badem kahvesinde kahve yoktur! Öğütülmüş bademden elde edilen badem kahvesi, süt ve şekerle lezzetlendirilir. Havanda dövülen bademden elde edilen kahvenin tadına bayılacaksınız. Alanya yöresel yemekleri ile meydana getirilen bir menüye güzel bir nokta koymak için badem kahvesini denemelisiniz.

Facebook Üzerinden Yorum Yap
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Adenya Hotels. Tüm Hakları Saklıdır.