Okuyorsunuz:
Bakımlı Hanımlar İçin Püf Noktalarıyla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bakımlı Hanımlar İçin Püf Noktalarıyla Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

evde cilt bakımı yapan maskeli ve saçları havluya sarılı gülümseyen kadın

Herkes aynaya baktığında pürüzsüz, temiz ve sağlıklı bir cilt görmek ister. Fakat elbette bunun için kişisel bakıma önem vermek ve cildin ihtiyaç duyduğu desteği vermek gerekiyor. Bu sayede cilt sorunlarından kurtulmak ve dinç bir görüntüye kavuşmak mümkün olabiliyor. Bu uğurda pek çok kişinin estetik operasyonlara ve pahalı kozmetik ürünlere başvurduğunu söyleyebiliriz. Oysa evde düzenli olarak uygulanabilecek cilt bakımı tüyoları ile cilt sağlığını koruyabilmek mümkün. Peki evde cilt bakımı nasıl yapılır?

Özellikle günlük hayatın koşturmacası içinde cilt bakımı yaptırmak için zaman ayırmakta zorlanan hanımların uygulamasında fayda olan evde cilt bakımı yöntemleri, gayet basit adımlardan oluşup rutin haline getirilebilecek türden. Çok fazla zaman almayan, doğru cilt bakımı yöntemleri ile siz de cildinizin sağlığını koruyabilirsiniz. İşte evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtları ve bulmakta zorlanmayacağınız malzemelerle kusursuz bir cilde sahip olmanızı sağlayacak güzellik sırları…

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde düzenli olarak cilt bakımı yapmak, tüm vücudunuza ihtiyaç duyduğu özeni göstermenizi ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bu da hayata karşı bakış açınızın pozitif yönde değişmesine olanak tanır. Ev ortamında cildinizi yatıştırmak, görünümü eşitlemek ve beslenmesini sağlamak adına uygulanabilecek birçok yöntemden söz etmek mümkün. Ancak başlıca yapılması gereken temel uygulamalar hakkında bilgi sahibi olmanız, cilt türünüze uygun olan ek bakım önerilerini yaparken işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Bu doğrultuda öncelikle cildinizin sağlıklı yapısını destekleyecek ve dengesini koruyacak hafif bakımı gerçekleştirmenizi, ardından cilt tipinize uygun doğal kürlerle ortalama 10 günde bir cildinizi beslemenizi tavsiye ederiz. Eğer siz de güzel bir cilde sahip olmak için ilk ve en önemli adımlar hakkında bilgi sahibi olarak evde kendi imkanlarınızla cilt bakımı yapmak istiyorsanız, Adenya Hotels olarak sizin için derlediğimiz önerileri dikkate alabilirsiniz.

Yüzünüzü Doğal Ürünlerle Temizleyin

yüzünü bol suyla yıkayarak cilt bakımı yapan kadın

Hiç şüphesiz ki cilt bakımı başlığı altında sıralanabilecek tüm adımların başında derinlemesine temizlik geliyor. Yüz ve vücut temizliği ise elbette bol su kullanmaktan geçiyor. Ek olarak, daha etkili bir cilt temizliği için doğal olduğuna emin olduğunuzu ürünlerden de faydalanabilirsiniz. Cilt temizleme sütleri, yüz temizleme jelleri ve doğal sabunlar bu konuda ilk akla gelen ürünler olabilir.

Ancak bu ürünleri alırken içeriğine bakmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. Ağır kimyasal yapıya sahip ürünler yerine antiseptik özelliği bulunan, mümkün olduğunda doğal içerikli ürünleri tercih ederek cilt temizliğinizi garantileyebilirsiniz. Günlük cilt bakımı rutininizin en önemli parçası olan yüz temizliğini günde en az iki defa uygulamalısınız. Buna karşın aşırıya kaçan temizlik süreçlerinin cildinizi tahriş edebileceğini de göz önünde bulundurmalı ve sizin için ideal temizlik uygulamasını belirleyerek düzenli olarak cildinizi arındırmalısınız.

Tonik ile Ciltteki Gözenekleri Arındırın

elindeki pamuğa cilt bakım ürünlerinden tonik döken kadın

Yüzünüzü bol suyla ve doğal ürünlerle temizledikten sonra tonik kullanarak temizlik sürecini tamamlayabilirsiniz. Cildinizde tonik kullanmanız gözenekleri sıkılaştırarak siyah nokta, sivilce gibi aknelerin oluşumunu engellemeye ve deride kalan son artıkların da atılarak cildin yatıştırılmasına yardımcı olacaktır. Bu anlamda kimyasal içeriğe sahip olmayan tonik ürünleri kullanabilir ve pamuk yardımıyla cildinize uyguladığınız toniği yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra durulayabilirsiniz.

Tonik seçiminde cilt türünüze uygun olan ürünü tercih etmenizde büyük fayda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Çünkü farklı cilt türlerinin farklı gereksinimleri vardır ve cilt türlerine göre tonikler de ihtiyaç duyulan maddeleri içerecek şekilde geliştirilir. Buradan yola çıkıldığında yağlı ciltler için geliştirilen toniğin cildi matlaştırma, kuru ciltler için üretilen toniğin cildi nemlendirme ve hassas ciltlere özel toniğin de cildi rahatlatma etkisinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Nemlendiriciler Yardımıyla Cildinizi Besleyin

İşaret parmağıyla krem kutusundan nemlendirici kremden alan kadın

Her tür cilt tipi için kritik bir öneme sahip olan bir diğer nokta da cildin yeteri kadar nemlendirilmesidir. Ancak her nemlendirici ürünün her cilt türüne uygun olmadığını belirtmekte yarar var. Toniklerde olduğu gibi nemlendiriciler de farklı ciltlerin gereksinimlerine uygun geliştirildiği için cilt yapısına uygun ürünü kullanmanız önemli. Aksi halde ciltteki nem dengesini bozabilir ve fazla yağlanmaya ve akne oluşumuna zemin hazırlayabilirsiniz.

Cildin nemlendirilmesi, nem dengesini sağlamanın yanı sıra cilde esneklik de kazandıracağı için kırışıklık oluşumunun önüne geçmeye de yardımcı olabilir. Ayrıca çok sıcak ve çok soğuk havalarda cildin hassasiyet kazanmasını engellemek, çatlak oluşumunu önlemek ve kuruluğu gidermek için de temizlik ve tonikleme işlemlerinden sonra cildinizi nemlendirmenizi tavsiye ederiz.

Peeling Yaparak Ölü Hücrelerden Kurtulun

evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna cevap niteliğinde evde yüzüne peeling uygulayan mutlu kadın

Peeling, cildin ölü hücrelerden tamamen arındırılması için önerilen bir işlemdir. Bu nedenle peeling’i cilt temizliğinin önemli bir ayağı olarak görebilirsiniz. Peeling işlemi için cildinize uygun bir peeling ürünü kullanabilir veya evdeki malzemelerle kendi doğal peeling karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

Bu işlemi yapmak için ise karışımı cildinize dairesel hareketlerle uygulayın ve ardından ılık suya batırılmış bir havlu yardımıyla tüm cildinizi temizleyin. Cildinizdeki fazla yağlı bölgelere biraz daha fazla peeling yapabilirsiniz. Söz konusu adımları ise düzenli aralıklarla tekrarlayarak cildinizi ölü hücrelerden kurtarabilmeniz mümkün.

Cildinizi Fırçalayarak Kan Dolaşımını Hızlandırın

kuru fırçalama için kullanılan fırça

Son yıllarda önemi daha iyi anlaşılan kuru fırçalama tekniği, cilt bakımı konusunda oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik günlük kullanımda etkilerine şahit olmak ve gözle görülür sonuçlar elde edebilmek de söz konusu. Buna göre, sizin için uygun bir fırça edindikten sonra ayak bileklerinizden başlayarak tüm vücudunuzu dairesel hareketlerle fırçalayarak ölü hücrelerden kurtulabilir, hücre yenilenmesini artırabilir, kan dolaşımını hızlandırabilir ve dolayısıyla selülitlerin azalmasına katkıda bulunabilirsiniz. Kuru fırçalama işleminden sonra ise cildinizi ılık suyla durulamanızı öneririz.

Eğer fırçalama işlemi sonrasında cildinizde hassasiyet ve kaşıntı hissediyorsanız, bir sonraki seferde daha hafif bir basınç uygulayarak cildinizi fırçalayabilirsiniz. Diğer yandan vücudunuzu düzenli olarak fırçaladığınızda kaşıntının yavaş yavaş geçtiğini ve dolaşımınızın hızlandığını da gözlemleyebilirsiniz. Tüm vücudunuzu fırçalamanın çok fazla zamanınızı alacağını düşünebilirsiniz, ancak hızlı hareketlerle birkaç dakikada bu işlemi tamamlayabilmeniz olası. Fakat zamanınız varsa yavaş hareketlerle cildinizi fırçalamaya daha fazla zaman ayırıp masaj etkisi de yaratabilirsiniz.

Yeteri Kadar Su İçmeye Özen Gösterin

elinde su  dolu bir bardak tutan kadın

Suyun hayatımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz, değil mi? Dolayısıyla cilt bakımında da suyun önemli bir yere sahip olduğunu söylesek, sanıyoruz şaşırmazsınız. Üstelik yalnızca cildinizi temizlemek için değil, saçlarınızın güzelliğini ve iç organlarınızın sağlığını desteklemek için de suya ihtiyacınız var. Bu nedenle evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından birinin de günde iki litre su içmek olduğunu söylesek yanılmış olmayız.

Yeteri kadar su tükettiğinizde cildinizin nem dengesini koruduğuna, saçlarınızın parlaklık kazandığına ve hatta öğünleriniz arasında geçen zamanın arttığına dahi şahit olabilirsiniz. Zaten vücudumuzun yüzde 60’ının su olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda su tüketiminin cilt bakımı için ne kadar kritik olduğunu çok daha iyi kavrayabiliriz.

Temiz Beslenin

çilek ve erik gibi taze meyvelerin konduğu hasır sepetten çilek alan kadın

Cilt bakımı ile beslenme alışkanlıklarının ne kadar yakın ilişkide olduğunu bilmiyorsanız, artık öğrenmenizin zamanı gelmiş demektir. Çünkü cilt bakımına dair ne yaparsanız yapın yediklerinize dikkat etmiyorsanız, çabalarınız sınırlı kalacaktır. Bu doğrultuda özellikle brokoli, havuç, limon, nar, çilek, böğürtlen gibi antioksidan bakımından zengin besinleri beslenme planınıza almanızda büyük yarar var. Bu gıdalar cildinizi besleyip güzelleştirmeye yardımcı olup cildin yaşlanmasını önleyen mucizevi besinlerdir.

Öte yandan belirli aralıklarla detoks yapmanız da cilt bakımınızı tamamlamaya yardımcı olabilir. Vücudunuzu toksinlerden arındıracak ve cildinizi sağlığına kavuşturacak detoks suyu tarifleri ile hem temiz beslenebilir hem de formunuzu koruyabilirsiniz.

Uyku Kalitenizi Arttırın

yatağında huzurla uyuyan kadın

Bilimsel çalışmalar, uykunun cilt bakımı üzerinde dikkate değer etkileri olduğunu ortaya koyuyor. Fakat bu noktada uyku kalitesinin cilt sağlığını korumada büyük bir rol oynadığını belirtmeden geçmeyelim. Kaliteli bir uyku içinde yapılması gerekenler ise oldukça basit. Buna göre erken yatıp erken kalkmak, yatmadan 2-3 saat önce kafeinli içecekleri ve yemek yemeyi bırakmak, ılık suyla duş almak ve tablet, televizyon gibi elektronik cihazlardan uzak durmak yeterince dinlenmeniz açısından izleyebileceğiniz en ideal adımlar olacaktır.

Uyku kalitesini artırmak, evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusunun belki de en kolay ve en önemli maddelerinden biri olabilir. Buna ek olarak, kaliteli bir uyku ile günlük işlerin yoğunluğu karşısında daha enerjik hissedebilir ve çok daha pozitif bir ruh haline kavuşabilirsiniz.

Bonus: Deniz Suyu ile Cilt Sorunlarının Üstesinden Gelin

Her ne kadar evde cilt bakımı nasıl yapılır sorusuna yanıt olmasa da cilt bakımı konusunda son derece önemli etkileri bulunan deniz suyuna da değinmekte yarar var. Deniz suyunun faydaları saymakla bitmiyor, ancak özellikle cildi temizleme, akne oluşumunu önleme ve cilt hastalıkları karşısında doğal bir tedavi olması gibi yönleriyle deniz suyu cilt bakımında kayda değer bir önem taşıyor.

Hem cilt bakımınızı desteklemek hem de dinlenmek için tatil yeri arayışındaysanız Mısır kumu ile kaplı sahilleri ve deniz suyu havuzları ile misafirlerini huzur ve konforun koynunda ağırlayan Adenya Hotels’i tercih edebilirsiniz.

Facebook Üzerinden Yorum Yap
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Adenya Hotels. Tüm Hakları Saklıdır.