Okuyorsunuz:
Kendinizi Yenileyin: SPA Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Kendinizi Yenileyin: SPA Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Sırtına SPA masajı yaptıran kadın ve ön planda görünen beyaz mum ve çiçekler

Son dönemlerde sıklıkla duyduğumuz, fakat aslında kökeni Antik Roma’ya dayanan SPA, bir terapi yöntemi olarak değerlendirilebilir. Suyun ruhu ve vücudu arındırdığı temeline dayanan SPA’nın özellikle ülkemizde bu denli ilgi görmesinin nedeni ise hiç şüphesiz ki tarihten günümüze kadar taşıdığımız hamam kültürümüz. Türk hamam geleneğinde olduğu gibi termal sulardan yararlanılan SPA’da bunun yanı sıra güzellik bakım kürleri, aroma terapiler, masajlar ve sauna da yer alıyor.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sayıda özel SPA merkezi ve SPA & Wellness imkanları sunan oteller mevcut. Bu sayede örneğin günün yorgunluğunu atmak amacıyla iş çıkışında masaj yaptırabilmeniz veya tatilde konakladığınız otelde SPA terapilerinden yararlanabilmeniz mümkün. Akdeniz’in en gözde tatil yörelerinden Alanya’da bulunan Adenya Hotels & SPA da tatil planlarınızı SPA masajları ve diğer terapi yöntemleri ile mükemmel kılmak adına tercih edebileceğiniz yerlere bu anlamda güzel bir örnek oluşturuyor.

Peki bu kadar yaygın olarak uygulanan ve birçok yerde faydalanma fırsatı sunulan SPA nedir ve ne işe yarar? SPA konusundaki uzmanlığı ile misafirlerine kusursuz bir tatil deneyimi yaşatma misyonu ile hareket eden Adenya Hotels, bu sorunun yanıtını aşağıda sizler için yanıtlıyor.

Sudan Gelen Sağlık: SPA Nedir?

Havuzda gözleri kapalı bir şekilde duran ve başını havuz kenarındaki havluya dayayan kadın

SPA nedir sorusunu yanıtlamak için Latince’de “Sanitas Per Aquam” kelimelerinin kısaltması olan bu kavramın Türkçe karşılığına bakmak yeterli olacaktır. “Sudan gelen sağlık” anlamına gelen bu ifade, suyun iyileştirici gücünden faydalanılarak uygulanan SPA tekniklerini özet bir şekilde açıklayabiliyor. SPA alanında eğitimini almış uzmanlar tarafından yapılan SPA uygulamaları ile vücudun dinlendirilmesi amaçlanıyor.

Akıtma, püskürtme, damlama ve duşlama gibi suyun farklı biçimlerde kullanılarak tedavilerin gerçekleştirildiği SPA’nın aslında yalnızca bunlardan ibaret olmadığını söylersek yanılmış olmayız. Başta da değindiğimiz gibi özel bakım kürleri, masajlar ve terapilerle çeşitlendirilen SPA uygulamaları, SPA & wellness sektörünün gelişmeye devam etmesi ile daha da gelişecek gibi görünüyor.

Öte yandan Türk hamam kültürü ile büyümüş nesillerin yaşadığı bu coğrafyada SPA’nın ne işe yaradığı, hangi rahatsızlıklara iyi geldiği gibi konuları tahmin etmek çok da zor olmayacaktır. Buna karşın ihtiyacınıza uygun tekniklerden yararlanabilmeniz için SPA’nın faydaları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmanızda yarar var. İşte tüm yönleriyle SPA’nın faydaları…

SPA’nın Faydaları Nelerdir?

Fiziksel rahatsızlıklar ve ruhsal sorunlarla mücadelede oldukça etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkan SPA’nın faydalarını hafife almamak gerekiyor. Antik Roma’da savaşlarda bitkin düşen askerleri iyileştirmek amacıyla uygulanan SPA terapilerinin günümüze kadar ulaşması bile SPA’nın dikkate değer yararları olduğuna işaret ediyor. Hatta Roma İmparatorluğu’nun ardından hızla Avrupa’ya yayılan SPA uygulamalarının şimdilerde rahatlamak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri olduğu rahatlıkla savunulabilir.

Bu kadar tarihten sonra mineral suları, deniz suyu, bitki karışımları ve diğer pek çok materyalin kullanıldığı SPA’nın faydalarını öğrenmek için daha fazla beklemek istemiyorsanız dilerseniz söz konusu maddeleri artık sıralamaya başlayalım. İşte SPA’nın zihniniz ve vücudunuz üzerindeki bilinmeyen bazı etkileri…

Kan Dolaşımını Düzenler

Termal havuzda zaman geçiren sarışın kadın

Araştırmalar, SPA terapilerinin kan basıncını düşürebildiğine işaret ediyor. Dolayısıyla SPA uygulamalarının özellikle kalp hastaları ve yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler için son derece faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca diğer kardiyovasküler rahatsızlıkların tedavisinde destekleyici bir yöntem olarak da SPA’dan yararlanan birçok kişi mevcut. Üstelik kan dolaşımını hızlandırma etkisinden dolayı SPA, selülit tedavisinde de kullanılıyor.

Özellikle sıcak suyun rahatlatıcı etkisi ve kalbe doğru yapılan SPA masajları sayesinde tedavisi süren rahatsızlıklarından kurtulan veya hastalık semptomlarının hafiflediğini ifade eden kişi sayısı oldukça fazla. Bu doğrultuda, kalp ve damar hastalıklarında SPA’nın şifalı etkilerini hissetmek için güvenilir bir SPA merkezinden veya SPA hizmetleri sunan bir otelden randevu almanızı tavsiye ediyoruz. Ancak yine de herhangi bir SPA terapisi almadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Cilt Sağlığını Destekler

SPA masajları, bakım kürleri ve diğer uygulamaların sonucunda vücuttaki ölü hücreler dışarı atılıyor ve cildin pürüzsüz bir hale gelmesi sağlanıyor. Böylece daha parlak ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız mümkün olabiliyor. Ek olarak, masaj yağları, özel tuzlar ve kullanılan esanslar sayesinde vücudun enerji noktalarının aktif hale gelmesi ve dolayısıyla zindelik kazanmanız da söz konusu.

Kasları ve Eklemleri Rahatlatır

Hamamda sırtına köpük masajı yaptıran kadın

SPA’nın en önemli faydalarından biri de kasların gevşemesine yardımcı olması ve dolayısıyla kas ağrılarının giderilmesini sağlaması. Kasları yumuşatarak spazm tedavisine katkıda bulunan SPA, bunun yanı sıra eklem rahatsızlıklarının giderilmesinde de önemli ölçüde etkili oluyor. Buradan yola çıkıldığında sportif aktiviteler sonrası yorgun düşen kasları iyileştirmek ve kramp sorunlarını çözmek için SPA uygulamalarının ideal birer tedavi yöntemi olduğunu savunmak mümkün.

Stres Seviyesini Düşürür

Modern yaşam, beraberinde birçok sorumluluk getiriyor. Kimi zaman stres kaynağı olabilen bu sorumluluklar, beynin ve sinir sisteminin yorulmasına yol açıyor. Bu gibi durumlarda SPA; günün stresinden uzaklaşmak, rahatlamak ve enerji depolamak için mükemmel bir seçenek haline geliyor. Dinlendiren ve ferahlatan ambiyansı ile SPA terapilerinden ayrılırken artık eskisi gibi yorgun hissetmediğinize ve yenilendiğinize şahit olabilmeniz mümkün.

SPA Uygulamaları Nelerdir?

SPA nedir sorusuna yanıt niteliğinde sırt masajı yaptıran gözleri kapalı esmer kadın

İhtiyaca, ruh haline ve sağlık sorunlarına göre pek çok SPA uygulamasından söz edilebilir. Rahatlatıcı olduğu kadar sevdiklerinizle birlikte faydalandığınızda eğlenceli ve elbette tedavi edici etkilere sahip olan SPA kategorilerinin başında sauna ve hamam geliyor. Farklı kültürlerin hamam gelenekleri ile çeşitlendirilebilen SPA uygulamaları arasında ülkemizde ve Avrupa’da en çok yararlanılan hamam türü ise Türk hamamı.

Hemen hemen tüm konaklama tesislerinde ve SPA merkezlerinde rastlayabileceğiniz Türk hamamları, kese ve köpük masajı ile vücuttaki ölü hücreleri temizleme esasına dayanıyor. Ancak her tesiste inançlarınız doğrultusunda faydalanabileceğiniz hamam hizmetleri bulabilmek ne yazık ki çok kolay değil. Adenya Hotels, bu anlamda tüm beklentilerinize hitap edebilecek SPA uygulamaları sunuyor. Hanımlar için Sultan SPA, beyler için Hünkar SPA ve çiftlere özel Aile Hamamı bulunan Adenya Hotels’te dilediğiniz gibi şifa bulabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz.

Ayrıca klasik masaj, medikal masaj, sıcak taş masajı, mix therapy masajı, aroma therapy masajı, lenf drenaj masajı, antiselülit masajı, ayak refleks masajı, Thai masajı ve Bali masajı gibi çok sayıda masaj seçeneği ile ihtiyaç duyduğunuz bakımları da yine Adenya Hotels’te bulabilirsiniz. Tüm bu SPA uygulamalarına ek olarak, cildi canlandırma amacıyla yapılan vitamin bakımı, anti-aging bakımı, antiselülit bakımı da Adenya Hotels’te size sunulan seçenekler arasında.

SPA’da Ne Giyilir?

Doğal taşlar, tuzlar, yağlar ve temiz beyaz havlulardan oluşan SPA malzemeleri

SPA nedir ve faydaları nelerdir sorularının yanıtlarını artık bildiğinize göre sıra SPA hizmetlerinden yararlanırken giyebileceğiniz kıyafetleri belirlemede. SPA, rahatlığınızın ve konforunuzun ön planda olduğu bir terapi biçimi olduğundan kıyafetlerinizde de buna yönelik bir uygulama söz konusudur.

Havlu, bornoz, terlik gibi kendinizi içinde son derece rahat hissedebileceğiniz ekipmanlarla katılım gösterebileceğiniz bazı SPA kategorilerinin yanı sıra hamam ve saunada şort, mayo ve bikini giyilmektedir. Genellikle SPA merkezi ve otellerde SPA hizmetlerinden faydalanacak misafirlere havlu ve bornoz gibi ekipmanların temin edildiğini de söylemiş olalım.

Tatildeyken giyebileceğiniz kıyafetler konusunda kararsız kalıyorsanız Tesettür Tatil Kıyafetleri başlıklı içeriğimiz size bu konuda yardımcı olabilir.

Facebook Üzerinden Yorum Yap
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Adenya Hotels. Tüm Hakları Saklıdır.