Okuyorsunuz:
Tatilinize Sağlık Katacak Spor Aktiviteleri

Tatilinize Sağlık Katacak Spor Aktiviteleri

Günlük hayatın koşturmacasından sıyrılıp soluklanmak için genellikle yaz ayları tercih ediliyor. Yaz tatillerinin vazgeçilmezleri de hiç şüphesiz ki deniz, kum ve güneş. Dinlenmek, stresten arınmak ve enerji depolamak için birebir olan bu üçlünün yanı sıra egzersiz yaparak bedeninizi ve zihninizi çalışma hayatına çok daha iyi hazırlayabileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu nedenle tatil beldelerinde ve konaklama tesislerinde spor yapmak için pek çok imkan sunuluyor. Üstelik bu sayede tatildeyken günlük hayatta yapma fırsatı bulamadığınız spor aktivitelerini yapma şansı da bulabilmeniz mümkün.

Şehirlerin kalabalığı, kirli hava, yorucu işler ve iş hayatının sorumlulukları olmadan yalnızca kendinize ve ailenize zaman ayırabileceğiniz tatili siz de spor aktiviteleri ile çok daha keyifli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz. Ayrıca az hareketli bir yaşam tarzına sahipseniz, spor aktiviteleri sayesinde hareketsiz kalmanın yol açabileceği rahatsızlıkların önüne geçebilmeniz de söz konusu. Hatta çocuklarınız için gelişimi destekleyen aktiviteler sunan otel ve diğer tesislerde kalarak dinlenirken aile boyu eğlenme fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Tatil Planlarınıza Ekleyebileceğiniz Spor Aktiviteleri

Gün batımında sahilde koşan kadın

Aile hayatı, mesleki sorumluluklar, çocukların eğitimi derken hepimiz koşturmacaya dalıyor ve sağlığımız için egzersiz yapmamız gerektiğini kimi zaman unutuyor, kimi zaman önemsemiyor, bazen de bunun için zaman bulamıyoruz. Fakat tatil zamanları, aslında kendinize odaklanmanız için kayda değer fırsatlar sunuyor. Bu fırsatlardan biri de normal yaşantınızda gerçekleştirme imkanı bulamayacağınız spor aktivitelerini yapabilme şansı.

Tatile gitmek için tercih ettiğiniz yörenin coğrafi koşullarına uygun spor aktiviteleri, açık havada gerçekleştirilebilecek etkinlikler, mutluluk ve heyecan hormonlarını harekete geçirecek organizasyonlar ile siz de tatilinizden en yüksek verimi alabilirsiniz. “Yaz tatilinde hangi spor aktiviteleri yapılabilir ki?” dediğinizi duyar gibiyiz. İşte adrenalin, mutluluk ve sağlığı bir arada bulabileceğiniz spor aktivitelerinden bazıları…

Beach Volley

Plaj voleybolu, spor aktiviteleri, beach volley, günbatımında sahilde voleybol oynayan insanlar

Plaj voleybolu olarak da bilinen beach volley, kumsalda gerçekleştirilebilecek en uygun spor aktivitesi olabilir. Son derece popüler bir spor olan plaj voleybolü, kum sahada çıplak ayakla oynandığı için stres atmaya birebirdir. 6 kişilik 2 takımın karşılaştığı bu sporda, bildiğimiz voleybol sporunda geçerli olan kurallar söz konusudur. Rekabetin üst seviyede olduğu beach volley, özellikle kol ve bacak kaslarını çalıştırdığı için eklem ve kas ağrılarının azalmasını sağlayabilir.

Ancak elbette bu tür rahatsızlıkların tamamen ortadan kalkması için hareketli bir yaşam tarzını benimsemek gerektiği asla unutulmamalı. Bu nedenle tatil dönüşünde bedeninizi harekete geçirecek farklı spor aktivitelerine başlamak için kendinize söz vermenizde büyük fayda olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Tenis

2 kişi arasında ya da 2’şer kişilik iki takım arasında oynanabilen bu spor aktivitesi, lastik bir topun raket yardımıyla oyuncular arasında belli kurallar çerçevesinde karşılanması esasına dayanır. Tenis için özel bir alan gerekir ve pek çok otelin misafirlerinin hizmetine sunduğu tenis kortu bulunmaktadır. Ayrıca bir diğer tenis türü olan masa tenisinin de el ve kol ile göz koordinasyonunu geliştirebilmek için güzel bir imkan yarattığını söyleyebiliriz. Tatildeyken tenis ve masa tenisi oynayabilme fırsatı yaratan konaklama tesislerini tercih ederek siz de günlük yaşantınızda belki de sık sık gerçekleştirebilme imkanı bulamadığınız bu spor aktivitelerini yapabilirsiniz.

Yamaç Paraşütü

deniz manzarası üzerinde yamaç paraşütü ile gezen turist, yamaç paraşütü

Hava sporları arasında yer alan yamaç paraşütü, ülkemizin birçok yöresinde profesyoneller eşliğinde güvenli bir şekilde yapılabilmektedir. Bir yamaçtan koşarak serbest paraşütle atlayarak havada süzülme esasına dayanan yamaç paraşütü yaparken normal koşullarda görebilmenin pek mümkün olmadığı doğa manzaralarına şahit olabilirsiniz. Örneğin Alanya plajlarından dünyaca ünlü Kleopatra Plajı’nı yukarıdan izlemenizi mümkün kılan yamaç paraşütü ile Alanya semalarında bir kuş gibi süzülebilir ve benzersiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz.

Safari

Doğanın koynunda doğal güzellikleri keşfetmek için yapılan bir diğer spor aktivitesi de safari. Özel araçlarla yapılan heyecan ve macera dolu safari turları, tatil için gittiğiniz yerin doğal manzaralarına şahit olmanızı mümkün kılan son derece eğlenceli bir aktivitedir. Aksiyon dolu safari turları için öncelikle profesyonel ekibin verdiği eğitime katılmanız ve gerekli teçhizatlarla tura hazırlanmanız gerekir.

Doğanın güzelliklerini keşfederken fotoğraf ve videolarla anlarınızı ölümsüzleştirebileceğiniz bu spor aktivitesi, genellikle özel parkurlarda gerçekleştirilir. Ayrıca safari turlarının tek başına veya çift olarak yapılabildiğini de belirtmiş olalım.

Rafting

Rafting, nehirde rafting yapan insanlar

Botlarla debisi yüksek nehirlerde yapılan bir spor aktivitesi olan rafting’i yüzme tekniklerini bilen herkes yapabilir. Bu sporda önemli olan, küreklerle botu yönlendirerek kayalar ve engeller arasından suyun şiddetinden dolayı devrilmeden geçebilmektedir.

Son derece heyecanlı ve adrenalin dolu bir doğa sporu olan rafting, özellikle yazın hava sıcaklığının bunaltıcı seviyelere ulaştığı Akdeniz sahillerinde eğlenirken serinlemeyi mümkün kılar. Nefes kesici doğa manzaraları ile karşılaşmayı sağlayan rafting sayesinde ruhunuzu canlandırıp enerjinizi tazeleyebilirsiniz.

Scuba Diving

Özel teçhizatlarla su altındaki doğal yaşamı gözlemleme fırsatı veren scuba diving adlı dalış sporu için öncelikle kısa bir eğitim alınması gereklidir. Suyun altında nasıl nefes alınabileceği, dalış esnasında işaretleşerek nasıl haberleşilebileceği, kulak basıncının nasıl eşitlenebileceği gibi konuları içeren eğitim sonunda dalış yapacak kişiler eğitmenlerinin gözetimi altında su altına inerler.

Maviliklerin arasında günlük hayata dair tüm olumsuzlukları unutturan scuba diving ile denizlerdeki büyüleyici güzelliği yakından görebilirsiniz. Hatta belgesellerde görmeye alışkın olduğunuz su altı canlıları ile karşılaşabilir, bu sayede tatilinizi daha unutulmaz hale getirebilirsiniz.

Su Sporları

Su sporları, spor aktiviteleri, yaz sporlarından muza binerek eğlenen insanlar

Yaz tatilini anlamlandıran denizde yüzmek dışında yapabileceğiniz birçok spor aktivitesi olduğunu söylesek, ne dersiniz? Üstelik bu spor aktivitelerini yaptıktan sonra tekrar tekrar yapmak isteyeceksiniz. Hem psikolojik hem de fizyolojik olarak rahatlamayı sağlayan su sporlarına paraşüt, banana, sörf ve jet ski’yi örnek olarak verebiliriz.

Hem denge hem de rüzgar ve dalgalarla mücadeleyi temsil eden su sporları, son derece eğlencelidir. Bu nedenle tatil için tesis araştırırken seçeceğiniz otelin su sporları yapma imkanı sunup sunmadığına da bakmanızı tavsiye ederiz.

Ailenizle doğayı keşfedip eğlencenin doruklarına varacağınız bir tatil deneyimi için Akdeniz’in gözde tatil yerlerinden Alanya’da bulunan Adenya Hotels’i tercih edebilirsiniz.

Facebook Üzerinden Yorum Yap
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Adenya Hotels. Tüm Hakları Saklıdır.