Okuyorsunuz:
Doğru Yüzme Teknikleri ile Sudan Korkmaya Son!

Doğru Yüzme Teknikleri ile Sudan Korkmaya Son!

Yüzme teknikleri, yüzmeye başlamak, yüzmeyi öğrenmek, yüzme sporu, havuzda yüzmek

Dünyada en çok sevilen sporlarından biri olan yüzme, özellikle yaz sıcaklarında ferahlamanın en eğlenceli yolu olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık açısından da önem taşıyan yüzme sporunu yapabilmek için elbette öncelikle yüzme tekniklerini öğrenmek gerekiyor. Yüzme bilmemek ise denizde veya havuzda boğulmalara varabilecek olumsuz sonuçlara yol açabiliyor. Bu nedenle herkesin yüzme teknikleri öğrenip ihtiyaç duyduğu anda en doğru yöntemle yüzmesinde büyük fayda var.

Her ne kadar yüzme bilmeyenler için çok zor gibi görünse de aslında doğru yaklaşımı öğrendikten sonra yüzmek oldukça keyifli ve sağlıklıdır. Her yaşta öğrenmenin mümkün olduğu yüzme tekniklerini öğrendikten sonra siz de yaz ya da kış fark etmeksizin kendinizi spor komplekslerine atıp doyasıya yüzmek isteyeceksiniz. İşte doğru yüzmenin anahtarı yüzme teknikleri ve bu konuda bilmeniz gereken önemli detaylar…

Yüzme Teknikleri Nelerdir?

Tatil hazırlığı içindeyseniz veya spor amaçlı yüzmek istiyor, ancak doğru şekilde nasıl yüzülür bilmiyorsanız, size iyi bir haberimiz var! Bu içeriği okuduktan sonra birkaç pratikle dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde yüzmeye başlayabilir ve çevrenizdekilere yeteneklerinizi gösterebilirsiniz. Ancak hiç şüphesiz ki korkularınızı yenip su üzerinde dengeli bir şekilde durabilmek için öncelikle tüm motivasyonunuzu yüzme teknikleri öğrenmeye ayırmalısınız. 

Bu anlamda, 4 temel yüzme tekniğinden söz etmek mümkün. Ancak yüzmeye yeni başlayanların öncelikle ilk 3 tekniği tamamen doğru bir şekilde uygulayıp daha sonra isterlerse sonuncu tekniğe geçmelerini tavsiye ederiz. Çünkü kelebek stili yüzme tekniği, yüzmeye yeni başlayanlar için alışması oldukça güç bir yöntemdir. Dolayısıyla başlangıçta serbest stil, kurbağalama ve sırtüstü yüzme tekniklerini iyice kavramakta büyük yarar var.

Tatile gitmeden önce tatil hazırlığını daha pratik hale getirmeyi sağlayacak Tatile Giderken Alınacaklar Listesi başlıklı yazımıza da göz atmanızı öneririz. 

1. Serbest Stil Yüzme Tekniği

Serbest stil yüzme, yüzme teknikleri, yüzme yöntemler, yüzme sporu, havuzda serbest stil yüzen adam

Yüzme eğitimlerinde ilk olarak bu teknik öğretilir. Diğer yüzme biçimlerinden çok daha seri şekilde yüzebilmeyi mümkün kılan bu teknik, profesyonel yüzme yarışlarında da yüzücülerin sıklıkla başvurduğu bir stildir. “Profesyoneller de serbest stil yüzme tekniğini uyguluyorsa neden yeni başlayanlara da ilk önce bu teknik öğretiliyor?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun nedeni, serbest stil yüzme tekniğinde vücut koordinasyonunun diğer tekniklere göre en ideal düzeyde olması ve yüzerken doğru bir şekilde nefes alıp vermeyi sağlayan pozisyonu bulmayı sağlamasıdır.

En popüler yüzme tekniği olan serbest stili uygularken vücudunuzun tamamen suyun tabanına paralel olduğundan emin olmalısınız. Ayrıca sağ ve sol kolları devamlı olarak öne atıp ayaklarınızı da aynı anda suyun içinde çırpmalısınız. Kolları öne doğru uzattığınız sırada ihtiyaç duyduğunuz kadar nefes alıp vermeyi de göz ardı etmemelisiniz. Bu noktada, her bir kol hareketinize “kulaç” adı verildiğini de belirtmiş olalım. Tüm bu adımları uyguladığınızda artık serbest stilin temel hareketlerini öğrendiğinizi varsayabiliriz. Artık geriye bol pratik yaparak tekniği geliştirmeniz kaldığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

2. Kurbağalama Stili Yüzme Tekniği

Kurbağalama stili yüzme, kurbağalama yüzme tekniği, havuzda yüzen kadın

Adından da anlaşılacağı gibi kurbağa hareketlerine benzer bir teknik içeren bu stilde kulaç atarken kollar ve ayaklar tamamen suyun içindedir. Ayrıca kol ve ayak hareketleri senkronizedir, yani aynı anda aynı hareketler yapılır. Bu teknikte kafa her zaman su yüzeyinin üzerinde olduğundan nefes almada zorluk yaşanmaz, bu nedenle özellikle yüzmeye yeni başlayanlar kurbağalama stili tercih ederler.

Kurbağalama tekniğinde suya direnç çok fazla olduğundan diğer stillere göre daha yavaş yüzülür. Diğer yandan söz konusu yüzme tekniklerinden farklı olarak bu teknikte suyun içindeyken vücudu ileri götürme görevini kol ve bacaklar yarı yarıya üstlenir. Kurbağalama yüzmek için kulaç ve ayak hareketleri önce dışarıya ve sonra içeri doğru gerçekleştirilir.

3. Sırtüstü Yüzme Tekniği

sırtüstü yüzmek, sırtüstü yüzme tekniği, havuzda sırtüstü yüzen boneli kadın

En rahat yüzme tekniği, sırtüstü yüzme stilidir desek yanılmış olmayız. Oldukça konforlu bir yüzme şekli olan bu teknik özellikle sırt ve bel ağrısı çekenler için son derece ideal bir egzersiz türüdür. Suyun üzerinde sırtüstü ilerlemeyi mümkün kılan sırtüstü yüzme yönteminde vücudunuz serbest stildeki gibi yine suya paralel olmalıdır.

Bu yüzme yönteminde başlangıç aşamasında kollarınızı geriye doğru uzatıp yalnızca ayaklarınızı çırparak yüzebilirsiniz. Ancak sırtüstü yüzme tekniğinde uygulanan yöntemlerin oldukça çeşitli olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Yine de tüm farklı uygulamalarına rağmen bu teknikte suyun yüzeyin dengeli ve rahat bir şekilde yüzerken aynı zamanda kaslarınızı çalıştırabilmeniz mümkün.

4. Kelebek Stili Yüzme Tekniği

Kelebek stili yüzme, yüzme teknikleri, olimpik havuzda kelebek stilinde yüzen adam

Yüzme yöntemleri arasında sizi en fazla zorlayacak olan kelebek stili olabilir. Fakat bu, elbette tekniği öğrenmenize engel olmamalı. Üstelik bu yüzme tekniğini iyice öğrendikten sonra uygularken büyük bir keyif alacağınıza da garanti verebiliriz. Kelebek stili, suyun iki kolunuzun yardımıyla itilmesi ve bu esnada ayakların bitişik haldeyken kıvrılması esasına dayanır.

Bu tekniği gerçekleştirebilmeniz için öncelikle kollarınızı omuz genişliğinde açmalı ve başınızın üzerinden ileriye doğru uzatmalısınız. Daha sonra suyun içinde yarım daire oluşturacak biçimde kollarınızı geriye doğru çekerken bacaklarınızı kıvırmalı ve vücudunuzu da ileriye doğru atmalısınız. Diğer yüzme stillerinden daha komplike görünen bu tekniği uygulmadan önce diğer stilleri doğru bir şekilde uyguladığınızdan emin olmalı ve mümkünse kelebek stili için profesyonellerden destek almalısınız.

Yüzerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Doğru yüzme teknikleri öğrendikten sonra yüzmeye başlamak için acele etmeyin. Çünkü bu aktiviteyi daha pratik bir şekilde gerçekleştirebilmek ve yüzerken zevk alabilmek için dikkat etmenizde fayda olan birkaç nokta daha var. Öncelikle yüzme işlemi sırasında vücudunuzun suya olan direncini en aza indirmek ve sizin de rahat edebilmeniz için yüzmeye uygun kıyafetler giymeniz önerilir.

Bu anlamda atletik kesimli yüzücü mayoları yüzmede en yüksek konforu sağlayan kıyafetlerden biri olarak sıralanabilir. Ancak özellikle hanımların diledikleri gibi bir mayo ile yüzebilecekleri rahat ve güvenli ortamı ne yazık ki her yerde bulabilmek mümkün olmuyor. Buna karşın, Adenya Hotels gibi helal otellerde hanımlara özel hazırlanan ve dışarıdan görünmeyecek şekilde tasarlanan havuz ve sahilde ayrıcalıklı bir tatil geçirirken doğru yüzme tekniklerini doğru ekipmanla uygulayabilmek mümkün.

Plaj modasını yaşam tarzınızla bütünleştirmenizi mümkün kılacak kıyafetler hakkında bilgi sahibi olmak için Tesettür Tatil Kıyafetleri ve 2019 İçin Popüler Kombinler başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

yüzme tahtası ile havuzda yüzen kadın, yüzmeyi öğrenmek, yüzme sporu

Öte yandan, daha önce de belirttiğimiz gibi yüzerken vücudun suya paralel olması kritik bir önem taşıyor. Fakat yüzmeye yeni başlarken bunu başarabilmek kimileri için çok kolay olmayabiliyor. Bu noktada, yüzme tahtalarından destek alabilir, ayak ve kulaç hareketlerini bu şekilde kolaylıkla geliştirebilirsiniz.

Son olarak, kendinizi güvende hissedeceğiniz bir ortamda yüzdüğünüzden emin olmalısınız. Aksi halde yüzerken konsantrasyonunuz dağılabilir, dengeniz bozulabilir ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Bu doğrultuda, kendinizi ayrıcalıklı hissedeceğiniz ve memnun kalmanız için her şeyin düşünüldüğü yüzme kompleksleriyle Adenya Hotels’i tercih edebilir, yaşam tarzınıza uygun bir tatil deneyimi yaşamanın tadını çıkarabilirsiniz.

Facebook Üzerinden Yorum Yap
Yorumlar (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2019 Adenya Hotels. Tüm Hakları Saklıdır.